צרי קשר: 050-2206800

איקקלומין במהלך טיפולי פריון (Ikaclomin)

איקקלומין במהלך טיפולי פריון

ללא ספק כניסה להריון באופן טבעי (עצמוני) ללא התערבות רפואית או תרופתית הינה הדרך הטובה ביותר. בהריון טבעי מושגים הריונות בשיעור של כ 15% לכל מחזור, ללא סיבוכים הקיימים בטיפולי פוריות כגון גירוי יתר שחלתי והריונות מרובי עוברים.

בעיית פוריות מוגדרת רק לאחר שנה של קיום יחסי מין סדירים, תכופים ולא מוגנים וללא הצלחה בהתעברות. לאחר שנה של ניסיונות תתחיל האישה בתהליך בירור לסיבת בעיית הפוריות ואז תתחיל בטיפולים קונבנציונליים של מתן הורמונים. הטיפול הקונבנציונליים כוללים תרופות הורמונליות הגורמות לגירוי של השחלות, להתפתחות זקיקים ובנוסף טיפול בזרע והשבחתו לצורך שיפורו לפני הזרעתו לחלל הרחם.

הטיפול בתרופות היוצרות גירוי של השחלות מאפשר תכנון ותזמון של הטיפול לצורך הפריה חוץ גופית (IVF). גירוי של השחלה גורם להתפתחות של הביציות ובכך מגדילים את הסיכויים להפריה של כמה מהביציות ואת הסיכוי להריון. ישנם מקרים בהם נשארים עוברים עודפים, העוברים להקפאה לצורך החזרתם במועד מאוחר יותר. חשוב לציין  כי גירוי יתר שחלתי הינו מסוכן וחשוב להימנע ממנו.

איקקלומין (Ikaclomin) נמצא בשימוש מזה כ 40 שנה ומקובל לטיפול ראשוני בטיפולי פוריות הנגרמים בגלל הפרעות ביוץ. איקקלומין הינה תרופה סינטטית הדומה במבנה להורמון האסטרוגן ומסוגלת להקשר לקולטנים הרבים לאסטרוגנים שבגוף ובכך לבלום אותם. בשל חסימת הקולטנים לאסטרוגנים בבלוטת יתרת המוח, מעוררת הבלוטה במוח ומפרישה את ההורמונים FSH ו- LH, שמעוררים את השחלה לגיוס זקיקים ולהבשלתם.

כיום משמש האיקקלומין כתרופה ראשונית לגרימת ביוץ, לרוב אצל נשים שאינן מבייצות או במקרים שהביוץ אינו סדיר וכן לנשים עם בעיית פוריות בלתי מוסברת.  נשים חרדיות מקבלות איקקלומין לצרוך עיכוב הביוץ במקרים בהם הביוץ מתרחש בימי הנידה ואינו מאפשר קיום יחסי מין עד שבע ימים לאחר היפסקות מוחלטת של הדימום הויסתי. כך בעזרת שימוש באיקקלומין מתקצר משך הדימום הווסתי והביוץ נדחה.
איקקלומין הינו טיפול בכדורים הנלקחים דרך הפה.

לרוב מתחיל הטיפול עם איקקלומין ביום 3-5 למחזור (היום הראשון הוא היום בו מופיע דמם וסתי של ממש) למשך חמישה ימים. במרבית המקרים מתחיל הטיפול במינון של 50 מ"ג של איקקלומין, במידה ואין תגובה מספקת ניתן לעלות את המינון בהדרגתיות ל 100-200 מ"ג. ביום התשיעי או העשירי למחזור (יומיים שלושה לאחר סיום נטילת הכדורים) מתחילים במעקב זקיקים הנעשה באמצעות בדיקת אולטראסאונד במטרה לבדוק את כמות הזקיקים וגודלם. בנוסף נלקחת בדיקת דם לבדיקת הורמון האסטרוגן או אסטראדיאול (E2) המופרש מהזקיקים.

חשוב לציין שב 30% מהמיקרים נוצר אפקט שלילי להשגת הריון בעקבות השימוש באיקקלומין היוצר השפעה שלילית על ריר צוואר הרחם ורירית הרחם מכיוון שפעולתו של האיקקלומין היא אנטי אסטרוגן.

כאשר מתחילים טיפול באיקקלומין ישנו צפי שהביוץ יתרחש 5-7 ימים לאחר סיום נטילתו. במקרים מסוימים תקבל האישה גם זריקה לתזמון הביוץ של גונדוטרופין (HCG) שהוא הורמון מבייץ כגון אוביטרל, כוריגון, פרגניל. ביום שלאחר הזרקת הורמון גונדוטרופין (HCG) או בימים בהם משוער הביוץ מעודדים את בני הזוג לקיים יחסי מין יום כן יום לא או שבזמן זה מבוצעת הזרעה תוך רחמית (IUI) של זרע הגבר.

שתפו אולי זה יעזור למישהו:

לשיחת ייעוץ חינם השאירי פרטים ואחזור אליך בהקדם

אולי יעניין אותך:

גלילה לראש העמוד

לפעמים כל מה שצריך זה לשאול מישהו שמבין

את מוזמנת להשאיר פרטים כדי לבדוק איך אני יכול לעזור לך

Call Now Button דילוג לתוכן