צרי קשר: 050-2206800

אנדומטריוזיס והריון | אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס והריון | אנדומטריוזיס

מה זה אנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס הינה מחלה כרונית המתאפיינת בהימצאותם של מוקדים המורכבים מרקמה הדומה לרקמת רירית הרחם (אנדומטריום), המופיעים מחוץ לרחם. במהלך החודש נבנית ומתעבה רירית הרחם בכדי להוות מצע להשתרשות העובר, במידה ולא הייתה התעברות באותו החודש נושרת רירית הרחם עם תחילת הווסת. בדומה לרירית הרחם, נגעי האנדומטריוזיס מגיבים להשפעה ההורמונאלית המחזורית של האישה וגם הם מתעבים בתחילת החודש וכמו רירית הרחם נושרים ומדממים בזמן הווסת. מכיוון שלמוקדים המדממים אין לאן לצאת, מתפתחת תגובה דלקתית היוצרת כאבים עזים בזמן הווסת, כאב בזמן קיום יחסי מין, הידבקויות ובעיות פוריות.

היכן ניתן למצוא מוקדים של אנדומטריוזיס?

האזורים שכיחים ביותר בהם גדלים תאי אנדומטריוזיס מחוץ לחלל הרחם הם סביב השחלות, החצוצרות והרחם. ישנם מצבים בהם גדלים מוקדי אנדומטריוזיס על איברים נוספים באזור האגן והבטן התחתונה אשר להם קירבה אנטומית לאברי הרבייה כמו שלפוחית השתן, המעי הגס והרקטום. במצבים נדירים מגלים מוקדים שנמצאים מחוץ לאגן במקומות מרוחקים כמו הריאות, הסרעפת והמוח. מוקדי האנדומטריוזיס יכולים להיות מוקדים קטנים ומיקרוסקופים או מוקדים גדולים. דבר היכול לגרום ליצירת תהליך דלקתי סביב המוקדים וליצירת הידבקויות בין איברי האגן השונים.

מה הגורמים לאנדומטריוזיס?

המנגנון העומד מאחורי האנדומטריוזיס אינו ברור לגמרי, ישנם כמה תיאוריות המסבירות את המנגנון הגורם לאנדומטריוזיס אחת מהם היא זרימה הפוכה של דם ויסתי הגורם ליציאת האנדומטריום מהחצוצרות אל חלל האגן. יש המייחסים זאת לשימוש בטמפונים או לקיום יחסי מין בזמן הווסת. גורם נוסף היא הפרעה במערכת החיסון, שאינה מצליחה להרוס את הרקמה שמקורה מהדם ויסתי ולמנוע היווצרות של מוקדי אנדומטריוזיס. סיבה נוספת היא נטייה גנטית של האישה ליצירת רקמות אנדומטריליות בחלל האגן והבטן. מה שיכול להסביר את השכיחות הגבוהה יותר של אנדומטריוזיס בקרב נשים בעלות קירבה משפחתית.

מהם תסמינים אופניים לאנדומטריוזיס?

אחד הדברים האופייניים במיוחד באנדומטריוזיס הוא המחזוריות של הסימפטומים בזמן הווסת. התסמינים יכולים לכלול כאבים עזים ועוויתות בבטן וכאב קשה באזור האגן המופעים בזמן הווסת, כאבי גב קשים לפני ובמהלך הווסת. בנוסף כאבים בזמן קיום יחסי מין יכולים להעיד על אנדומטריוזיס. סימפטומים נוספים יכולים לערב מערכות אחרות כמו מערכת העיכול, אז נראה אי סדירות ביציאות סביב הוסת שתגרום לעצירות או שלשולים, בנוסף דימומים בזמן יציאה או כאבים יכולים להיות סימפטומים אופייניים לכך. בנוסף יכולים להופיע סימפטומים המערבים את מערכת השתן, אז נבחין בתלונות של דחיפות, תכיפות, כאבים וצריבה במתן שתן ולעיתים אף דימום בשתן. תופעות אלו המערבות את מערכת העיכול והשתן מעידות על מצב מתקדם של אנדומטריוזיס. מלבד לסימפטומים יכולה להימצא בעיית פוריות בקרב 20-30% מאנשים הסובלות מאנדומטריוזיס

כיצד מאבחנים אנדומטריוזיס?

החשד כי האישה סובלת מאנדומטריוזיס עולה לרוב לפי הסימנים והסימפטומים שתוארו מעלה. לעיתים הסימן העיקרי שבעקבותיו יתעורר החשד לאנדומטריוזיס יהיה כאבי המחזור העזים אותם תחווה האישה בכל חודש עם קבלת הוסת. אך ישנם מקרים בהם החשד עולה כאשר תפנה האישה לרופא לשם יעוץ בעקבות קושי להרות.

איך מאבחנים אנדומטריוזיס?

בדיקה גניקולוגית בשילוב עם בדיקת הדמיה של אולטרא סאונד יכולות לחזק את האבחנה. ברוב המקרים לאחר בדיקה גינקולוגית מלאה ניתן לאשר או לשלול אנדומטריוזיס.
אולם, הכלי האבחנתי החד משמעי היחיד הוא ניתוח לפרוסקופיה + דגימת רקמה (ביופסיה). זוהי פעולה ניתוחית הנעשית על-ידי ניקוב חורים קטנים בדופן הבטן וביצוע הניתוח דרך אותם פתחים בציוד אופטי טלסקופי. האבחנה נעשית על ידי הסתכלות ישירה לחלל הבטן והאגן ולקיחת ביופסיות מנגעים חשודים. לאחר בירור התסמינים והסימפטומים מבוצעת בדיקה גניקולוגית הכוללת בנוסף בדיקת אולטרה-סאונד ובדיקת דם. ישנם מצבים בהם לא נראים ממצאים של אנדומטריוזיס בבדיקת האולטרה-סאונד, אך אין זה שולל הימצאות של אנדומטריוזיס מפושטת. בכדי לאבחן בוודאות אנדומטריוזיס נעשית בדיקה באמצעות לפרוסקופיה, ניתוח שבו מחדירים סיב אופטי המצלם את חלל הבטן ואמצעים כירורגיים דרך פתחים קטנים בבטן האישה. בדיקה זאת נחשבת לכלי אבחנתי וטיפולי במקרים של אנדומטריוזיס. בזמן ביצוע בדיקת הלפרוסקופיה נלקחת דגימה (ביופסיה) מאותו האזור, הנבדקת במעבדה הפתולוגית ואז יוחלט בהתאם לאבחנה אם יש צורך להסיר את המוקדים על ידי צריבה ולטפל בהידבקויות.

כיצד מטפלים באנדומטריוזיס?

הטיפול באנדומטריוזיס כולל מתן הורמונים מקבוצת GnRH analogs כמו דקקפפטיל, לופרון, דיפרלין, בוסרלין בכדי ליצור דיכוי של הציר ההורמונאלי, ההיפופיזה- שחלות. הורמונים אלו גורמים לירידה ברמות האסטרוגן מהשחלה דבר הגורם לדיכוי נגעי האנדומטריוזיס. אך לצורת טיפול זאת ישנם תופעות לוואי של גיל המעבר כמו גלי חום, הזעות, יובש בנרתיק ובשימוש לאורך זמן בריחת סידן מהעצמות.
טיפול שכיח נוסף הינו טיפול ממושך ורציף של גלולות למניעת הריון המשלבות אסטרוגן ופרוגסטרון. מתן הורמונים בצורה קבועה וממושכת גורמת לנגעים של האנדומטריוזיס להיות יציבים ומונעת את פירוקם. למרות שזהו טיפול נפוץ הוא מלווה בלא מעט תופעות לוואי. בנוסף התקן הורמונאלי מסוג מירנה המשמש גם כן כטיפול הזהה לטיפול במתן גלולות. כמו כן נעשה שימוש בתרופה בשם VISABELLE המכילה פרוגסטרון המיועד לרקמת רירית הרחם.
אומנם כאשר מדובר באנדומטריוזיס מפושט שבעקבותיו נוצרת הפרעה מכאנית כגון חסימה בחצוצרות, מומלץ לגשת לטיפול הפריה חוץ גופית (IVF). ישנה גישה הדוגלת בטיפולי הפריה חוץ גופית בכל מקרה של אנדומטריוזיס וזאת בשל אחוזי ההצלחה הגבוהים שלהם. בנוסף לכך בעת טיפול ה IVF ישנה אפשרות לבצע שאיבה של הציסטות האנדומטריליות הגורמות להפרעה ביצור הזקיקים.

כיצד הרפואה הסינית מטפלת באנדומטריוזיס?

הרפואה הסינית מתייחסת לאנדומטריוזיס כמצב של תקיעות דם באזור האגן והגניטליה (הרחם, חצוצרות, שחלות). תקיעות הדם באזור זה היא הגורם המרכזי לכאבים העזים אותה חשה האישה. בנוסף לתקיעות הדם ישנם מצבים המערבים קור, אשר גורם להתכווצות והחרפת הכאב, אז יהיה צורך בחימום האזור בנוסף לטיפול בהנעת הדם. הטיפול ברפואה סינית באנדומטריוזיס כולל שימוש בדיקור סיני, צמחי מרפא ושינוי תזונה ומטרתו היא לשפר את סירקולציית הדם לאזור הגניטלי (הרחם, חצוצרות, שחלות) ולאפשר זרימת דם תקינה לאזור ולהטיב עם הסימפטומים והכאבים ובכך להגדיל את סיכויי ההתעברות.

לתיאום: קובי זהבי 050-2206800
מרפאת בראשית- דיקור סיני לפוריות ובריאות האישה
רח' אחוזה 198 רעננה

שתפו אולי זה יעזור למישהו:

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on print
Share on email
Share on whatsapp

לשיחת ייעוץ חינם השאירי פרטים ואחזור אליך בהקדם

אולי יעניין אותך:

Call Now Button
גלילה לראש העמוד

לפעמים כל מה שצריך זה לשאול מישהו שמבין

את מוזמנת להשאיר פרטים כדי לבדוק איך אני יכול לעזור לך

דילוג לתוכן