צרי קשר: 050-2206800

ארבע האמיתות הנאצלות

ארבע האמיתות הנאצלות

ארבע האמיתות הנאצלות אשר לימד הבודהה, הם אחת מאבני הדרך במשנה הבודהיסטית. מטרתם להציג את קיום הסבל, היווצרותו והדרך בה ניתן להשתחרר מן הסבל. לפני אלפים וחמש מאות שנה נתן הבודהה את דרשתו הראשונה לחמשת הנזירים, בה הוא הציג בפניהם את ארבעת האמיתות הנאצלות.

האמת הנאצלת הראשונה: האמת הנאצלת הראשונה נקראת בפאלית (השפה ההודית העתיקה) "דוקהה" שפירושה "סבל", "אי נחת" או "אי שביעות רצון". באמת הנאצלת הראשונה מסביר הבודהה, החיים הם "סבל", גם כאשר אנו חווים תחושה של עונג, בסופה חבוי הסבל או תחושת אי נחת. למשל, כאשר אנו בטיול בחו"ל, מבלים ונהנים באתרי תיירות, מסעדות טובות וקניות, הדבר מוגדר אצלנו כסוג של הרגשה טוב, נחת, העדר סבל. בסופו של דבר הטיול מגיע לסופו ואנו חוזרים הביתה ומתחילים להרגיש את אי הנחת, את תחושת הסבל מחלחלת בתוכנו. דבר זה מתרחש כאשר אנו נאחזים ברעיון שדברים צריכים או עשויים להישאר לנצח. מה שמוצא חן בעיני אני רוצה שיישאר, אך כאשר הוא הולך מופיעה תחושה של אי נחת. אותו הדבר קורה עם דברים אותם אנו רוצים לדחות ולגרום להם לחלוף, אך הם אינם חולפים כרצוננו ובכך מעוררים את תחושת האי נחת.

האמת הנאצלת השנייה: האמת הנאצלת השנייה נקראת בפאלית "סמודיה", פירושה "התעוררות הסבל" והיא מבהירה את מקור ה"סבל", "אי נחת" או תחושת "אי שביעות הרצון" המתעוררת כאשר ישנו פער בין הרצוי למצוי. כאשר קיימת השתוקקות לדבר כל שהוא שאין ברשותי או כשאני משתוקק שדבר שיש ברשותי יישאר לנצח. למשל כאשר אני בארץ ואני משתוקק ומפנטז על חופשה בחו"ל, אני יוצר תחושת אי נחת. איני שבע רצון מכך שאני לא בחופשה ועלי לעבוד. מנגד כאשר אני כבר בחו"ל מתעוררת בי השתוקקות שרגע זה לא יחלוף אך כשהוא חולף כטבעו של כל דבר עלי אדמות, אני שוב חווה את תחושת "הסבל" או "אי נחת".

האמת הנאצלת השלישית: האמת הנאצלת השלישית נקראת בפאלית "נירודהה", שפירושה הפסקת הסבל. כהמשך ישיר לאמת הנאצלת השנייה, בה מוסבר שמקור הסבל הוא בהשתוקקות ובאחיזה. האמת הנאצלת השלישית אומרת כי אם איני משתוקק ונאחז בדבר אז איני יוצר עוד סבל בחיי. כאן מבקש הבודהה למגר לחלוטין את קיומו של הסבל, ללא פשרות וקיצורי דרך. מתוך אותה הבנה שאיני מרוצה מן המצב הקיים או שברצוני לשמרו, אותו פער שבין הרצוי למצוי, הוא זה היוצר את הסבל. כאשר איני מנסה לשנות את מה שקיים כאן ועכשיו, אני חווה את המתרחש בחיי בצורה מלאה. במצב כזה לא רק שאיני מפתח עוד סבל ואי נחת בחיי, אלא נותן לחיים לנוע במסלולם הטבעי. מתוך אותה הבנה שהחיים הם תנועה מתמדת בכול דבר בהם נמצא בתהליך השתנות מתמיד, גם הדברים הטובים וגם הדברים אותם אני רוצה לדחות ולהרחיק מחיי. אם ניקח שוב את הדוגמה של הטיול לחו"ל, כאשר איני משתוקק עוד לטוס לטיול בחו"ל או איני כמהה שהוא יימשך לנצח. איני מכתיר אותו כדבר האולטימטיבי, כדבר האחד והיחיד, אני יכול ליהנות גם משהותי בארץ. כך שאני רואה את המקור של הסבל ואיני מחפש לתת לו פיתרון זמני, יש באפשרותי למגר אותו מיסודו ולפתור אותו בצורה העמוקה ביותר.

האמת הנאצלת הרביעית: האמת הנאצלת הרביעית קוריה "מגה" שפירושה היא "דרך", דרך השחרור מהסבל. כמו כן היא ידועה גם בשמה "דרך האמצע", מכיוון שהיא נמנעת משני הקצוות, הקצה האחד של חיפוש אחר אושר מתמיד, הנאות החושים והקצה השני דרך סיגופים ועינוי עצמי. אחרי שהבודדה ניסה וחווה את שני קצוות אלו וראה שאין בהם כל טעם ודרך המאפשרת למגר את הסבל מיסודו, הוא נוכח לגלות את דרך האמצע. יחד עם זאת אין הבודהה מתכוון שארבעת האמיתות הנאצלות יהפכו להיות למטרת פילוסופיה ואינטלקטואליות, הוא חוזר ומדגיש שארבעת האמיתות הנאצלות הם הנחיה מעשית ופרקטית. כך, שעל האדם ההולך בדרך הבודהה לראות ולחקור את קיום הסבל, את הדרך בא נוצר הסבל, למגר את הסבל מיסודו בהעדר השתוקקות ואחיזה. אלו חסרי תועלת ללא יישומה של האמת הנאצלת הרביעית המבקשת להפוך את הדברים למעשיים. ידיעה של חוכמה נשגבת ככל שתהיה אינה שווה דבר אם אין הולכים באותה הדרך.

המרפאה ממוקמת ברח' אחוזה 198 (מרכז גולן) רעננה
לתיאום: 050-2206800

שתפו אולי זה יעזור למישהו:

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on print
Share on email
Share on whatsapp

לשיחת ייעוץ חינם השאירי פרטים ואחזור אליך בהקדם

אולי יעניין אותך:

זאדיג – אגדה

זאדיג – אגדה

  חכם אחד שאל את זאדיג :מה מכל הדברים שבעולם הוא הארוך והקצר ביותר, המהיר והאיטי ביותר, הנחלק והשלם ביותר,

קרא עוד »
בדרך אל האושר

בדרך אל האושר

  במדינה אחת, הרחק מכאן היה מלך שסבל משינויים במצב רוחו. בוקר אחד היה מתעורר משנתו שמח ומאושר ובוקר אחר

קרא עוד »
Call Now Button
גלילה לראש העמוד

לפעמים כל מה שצריך זה לשאול מישהו שמבין

את מוזמנת להשאיר פרטים כדי לבדוק איך אני יכול לעזור לך

דילוג לתוכן