צרי קשר: 050-2206800

בדיקת בטא | בדיקת הריון

בדיקת בטא | בדיקת הריון

המחזור החודשי מאחר ויש לך חשד שאת בהריון? אם ניגשת לרופא נשים שלך, קרוב לוודאי  שקיבלת הפני לבדיקת דם לצורך בירור הריון. עכשיו אחרי שעברו מספר שעות וקיבלת את תוצאת הבדיקה, אך מה אומרים הערכים הללו? איך תדעי אם את אכן בהריון.

בדיקות בטא לגילוי הריון:

ראשית בבדיקת בטא נמדדים רמות של הורמון ה HCG (Human Chorionic Gonadotropin) הנקרא גם הורמון ההריון. הורמון ה Beta-HCG יכול להיות חיובי כבר ביום ה 8-10 שלאחר הפרית הביצית. אך מכיוון שמועד הביוץ לא תמיד ידוע במדויק, מומלץ להתאזר בסבלנות ולהמתין ליום ה 14 שלאחר מועד הביוץ.

רמות הורמון HCG יוכפלו כל 48-72 שעות, רמות ההורמון יגיעו לשיאם בין השבועות 8-11 להריון וככל שההריון יתקדם, הכפלת רמות ההורמון בגופך תואץ.

כמה דברים שכדי לדעת על בדיקת בטא להריון ורמות HCG:

  •  בכ 85 אחוזים מההריונות הרגילים יוכפלו רמות ה HCG, כל 48 ל- 72 שעות. אם התקדמות ההריון רמות ה HCG יעלו, בנוסף לכך הזמן הנחוץ להכפלת רמות ה HCG יעלה לכ 96 שעות.
  •  אל תייחסי חשיבות רבה מידי לרמות בדיקת בטא, ישנם מצבים בהם הריון רגיל יהיה עם רמות נמוכות של הורמון HCG ובסופו של דבר ייוולד תינוק בריא. חשוב לזכור שבדיקת אולטרה סאונד בשבוע 5-6 להריון מדויקת בהרבה מבדיקת בטא.
  • בדיקת בטא להריון עם רמה של 5mIU/ml ומטה נחשבת כשלילית, בדרך כלל רמה גבוה מ 25mIU/ml תחשב כחיובית .
  • את הורמון ה HCG מודדים ע"פ יחידות מידה בינלאומיות של מספר יחידות למיליליטר(mIU/ml).
  • כאשר רמת הורמון HCG הגיעה לכמות שבין 1,000 ל-2,000 mIU/ml, ניתן יהיה לראות בבדיקת אולטרה סאונד וגינית שק הריון. מכיוון שרמות HCG משתנות מהריון להריון, אין לקבוע קיומו של הריון לפני שרמת ההורמון מגיעה לפחות ל 2,000 mIU/ml.
  • בדיקת בטא HCG יחידה אינה מספקת מספיק מידע, לכן כאשר רוצים לקבל עוד פרטים על בריאות ההריון נדרשות בדיקות בטא רבות. לרוב עושים בדיקת בטא בהפרש של יומים מבדיקה לבדיקה, כך ניתן לתת הערכה מדויקת וברורה על מצב ההריון.
  • אין טעם לנשות לקבוע את גיל ההריון על פי רמת HCG של בדיקת בטא, מכיוון שהטווחים משתנים מהריון להריון אצל כל אישה.
  • יש שני סוגים נפוצים של בדיקות HCG:
  1. בדיקה איכותית שמאתרת את הימצאות ההורמון HCG בדם.
  2. בדיקה כמותית (או בטא HCG) שמודדת במדויק את כמות ההורמון HCG בתוך הדם.

בדיקת בטא

מה המשמעות של רמה נמוכה של בדיקת בטא HCG?

רמה נמוכה של הורמון HCG יכולה להעיד על כמה דברים, לכן יש לחזור על הבדיקה שינית לאחר 48-72 שעות על מנת לראות אם יש שינוי ברמת ההורמון HCG.
רמות נמוכות של הורמון HCG מצביעות על:
• חישוב שגוי של גיל הריון.
• אפשרות של הפלה טבעית או סיום הריון.
• הריון מחוץ לרחם.

מה המשמעות של רמה גבוהה של בדיקת בטא HCG?

הימצאות רמות גבוהות של הורמון HCG יכולות להעיד על מספר דברים, לכן יש לבצע שנית את הבדיקה לאחר 48-72 שעות. אז ניתן להעריך את השינויים ברמות הורמון HCG.
רמות גבוהות של הורמון HCG מצביעות על:
• חישוב שגוי של גיל הריון.
• הריון מולארי (גידול של רקמת שיליה).
• הריון מרובה עוברים.

אם יש צורך לעשות בדיקת בטא לאורך כל ההריון?

ברוב המקרים אין צורך לבצעה מעקב של בדיקת בטא, בשבועות המתקדמים של ההריון. רוב הרופאים מבקשים המשך מעקב של רמות בטא רק כאשר ישנם סימנים המצביעים על בעיה אפשרית כגון: מקרים של דימומים, התכווצויות חזקות ובמקרים של היסטוריה של הפלות חוזרות.

לאחר אובדן הריון, למה יש לצפות מרמות הורמון HCG?

ברוב המקרים לאחר אובדן הריון רמות הורמון HCG יחזרו למצבן שלפני ההריון תוך 4-6 שבועות. ההבדל בירידת הורמון HCG תלויה בדרך שבה הסתיים ההריון (הפלה ספונטנית, גרידה, הפלה יזומה, לידה טבעית) וברמת ההורמון בזמן אובדן ההריון. נהוג להמשיך לבדוק את רמות HCG לאחר אובדן הריון כדי לוודא שהן חוזרות ל- <5.0.

אם ישנם דברים העלולים להפריע לרמות HCG לעלות?

לא ידוע על גורם שאמור להפריע לעלית רמות HCG, מלבד תרופות המכילות את ההורמון HCG. מקובל להשתמש בתרופות אלו בזמן טיפולי פוריות, אך הרופא המטפל אמור להכיר את הדרך שבה התרופה משפיע על בדיקת בטא HCG ולקחת זאת בחשבון. תרופות נוספות כמו אנטיביוטיקה, משככי כאבים, אמצעי מניעה או תרופות הורמונליות אחרות אינם אמורות להשפיע על רמות הורמון HCG בזמן בדיקת בטא.

לתיאום: קובי זהבי 050-2206800
מרפאת בראשית- דיקור סיני לפוריות ובריאות האישה
רח' אחוזה 198 רעננה

שתפו אולי זה יעזור למישהו:

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on print
Share on email
Share on whatsapp

לשיחת ייעוץ חינם השאירי פרטים ואחזור אליך בהקדם

אולי יעניין אותך:

בחילות בהריון

בחילות בהריון

בחילות בהריון או כמו שנוטים לקרוא להם בחילות בוקר בהריון אינם דבר נעים בכלל. להתעורר בבוקר עם בחילה איומה, לרוץ

קרא עוד »
Call Now Button
גלילה לראש העמוד

לפעמים כל מה שצריך זה לשאול מישהו שמבין

את מוזמנת להשאיר פרטים כדי לבדוק איך אני יכול לעזור לך

דילוג לתוכן