צרי קשר: 050-2206800

דקפפטיל, Decapeptyl בזמן טיפולי הפריה חוץ גופית IVF

דקפפטיל, Decapeptyl בזמן טיפולי הפריה חוץ גופית IVF

 

"אגוניסטים" דקפפטיל (Decapeptyl), דיפרלין (Diphereline), לוקרין דפו (Lucrin Depot), סופרפקט (Superfact) או סינארל (Synarel)

השימוש בקבוצה זו של תרופות נדרש לרוב לצורך טיפולי הפריה חוץ גופית, כאשר מעוניינים ליצור דיכוי של ביוץ עצמוני לפני שאיבת הביציות. בעבר היו מבוטלים קרוב לרבע ממחזורי הטיפול של הפריה חוץ גופית IVF בשל ביוץ ספונטני. תרופות אלו כגון דקפפטיל פועלות בשלב הראשון על אזור במוח הקרוי היפותלמוס, על אתר המפריש את הורמון ה- GnRh. הורמון GnRh משפיע על בלוטת יותרת המוח (ההיפופיזה) וגורם לה להפרשה של גונדוטרופינים כגון FSH שהוא הורמון המגרה זקיקים והורמון ההצהבה LH שאחראי לגיוס הזקיקים והתרחשות הביוץ. בשלב השני, כעבור שבועיים מתרוקנת הבלוטה ונפסקת הפרשת ההורמונים הללו ומחזור הביוץ הטבעי מופסק באופן זמני כל עוד פעילות התרופה נמשכת.

קיימים שני פרוטוקולים למתן האנטגוניסטים:

פרוטוקול ארוך: בו ניתן אנטגוניסטים ביום ה 21 של החודש הקודם או ביום הראשון של המחזור למשך שבועיים. לאחר 14 יום ממתן האנלוג ולאחר שנוצר דיכוי מוחלט של בלוטת יותרת המוח מתחילים את הטיפול בגונדוטרופינים, שלב הסטימולציה של גירוי וגיוס הזקיקים.
פרוטוקול קצר: בו ניתנים אנלוגים ביחד עם הגונדוטרופינים, בצורה זו מנצלים את שחרור ההורמונים מבלוטת יותרת המוח מיד עם תחילת מתן התרופה (תופעה שקרויה התלקחות או flare-up). במקרה זה מתחילים את הזריקות להשראת ביוץ כמעט במקביל למתן תרופות הדיכוי. לנשים שמגיבות בקושי לטיפול בגונדוטרופינים (Low responders), ניתן פרוטוקול אולטרא-קצר (Ultra -short) בו ניתן האנלוג רק למספר ימים.

דרכי שימוש ומינון:

• דקפפטיל, דיפרניל או לוקרין דפו ניתנים כזריקה חד פעמית לתוך השריר של 3.75 מ"ג (לעתים קרובות מסתפקים במתן חצי או שני-שליש מהאמפולה). דקפפטיל או דיפרניל ניתנים גם כזריקה יומית תת-עורית במינון 0.1 מ"ג (לעתים נותנים רק מחצית מהאמפולה מידי יום). את דקפפטיל יש לשמור בקירור ואת דיפרניל בטמפרטורת החדר.
• סופרפקט (בוסרלין) ניתן בהסנפה לאף, שש פעמים ביום, בנחיר אחד (לפני ואחרי כל ארוחה) או שלוש פעמים ליום בשני הנחיריים (1-2 מ"ג ליום).
• סינרל (נפארלין) ניתן בהסנפה יומית לאף פעמים ביום, בנחיר אחד (400 מק"ג) או שניהם (800 מק"ג).

תופעות לוואי וסיבוכים:

מאחר ותרופות אלו "מדכאות" את הביוץ הרי ששימוש ממושך ללא מתן במקביל של תרופות להשראת ביוץ עלול לגרום לתופעות דומות לאלו שנצפות אצל נשים "גיל המעבר", כגון גלי חום, יובש בנרתיק ומצבי רוח. התופעה בולטת במיוחד במתן דקפפטיל חד פעמי במינון של 3.75 מ"ג, שהינה אומנם נוחה ביותר למטופלת, אך קשורה בדיכוי שיכול להתמשך שלושה חודשים ויותר.

 

 

שתפו אולי זה יעזור למישהו:

לשיחת ייעוץ חינם השאירי פרטים ואחזור אליך בהקדם

אולי יעניין אותך:

גלילה לראש העמוד

לפעמים כל מה שצריך זה לשאול מישהו שמבין

את מוזמנת להשאיר פרטים כדי לבדוק איך אני יכול לעזור לך

Call Now Button דילוג לתוכן