צרי קשר: 050-2206800

הורמונים נשיים ובדיקת פרופיל הורמונלי

הורמונים נשיים ובדיקת פרופיל הורמונלי

בדיקת פרופיל הורמונאלי

בדיקת פרופיל הורמונאלי הינה בדיקת דם של מספר הורמונים המבוצעת ביו הימים 2-5 לווסת. פרופיל הורמונלי מהווה חלק מהבירור הראשוני של במצבים של קשיי פוריות או במצבים אחרים הנובעים מחוסר איזון הורמונלי כמו אי סדירות המחזור, אל וסת, שחלות פוליציסטיות, אקנה ושיעור יתר.

ערכים של הורמונים (תקינים) ע"פ התקופה במחזור החודשי:

 
ההורמוןערכים ביום 3-5 למחזורערכי ביוץערכי יום 21
FSH 2-10 IU/l 3.5-33.5 IU/l 1.5-9.1 IU/l
LH1.9-12.5 IU/l8-76 IU/l 0.5-17 IU/l
אסטרדיול50-150 pmol/l500-1100 pmol/lירידה לעומת ערכי ביוץ
פרוגסטרון0.5-1.5 mnol/l3-6 mnol/l10-80 mnol/l
פרולקטין60-619 mIU/l60-619 mIU/l60-619 mIU/l
טסטוסטרון0.5-2.6 nmol/l0.5-2.6 nmol/l0.5-2.6 nmol/l
• חשוב לציין שערכים אלו עלולים להשתנות בהתאם ליום הבדיקה
• במהלך טיפול הורמונאלי בזמן טיפולי פוריות ערכי האסטרדיול עשויים להיות גבוהים בהרבה. ערכים מעל pmol/l 10000 עלולים להצביע על גירוי יתר שחלתי.

FSH- הורמון מגרה זקיקים
(FSH- follicle stimulating hormone)

FSH הינו הורמון מגרה זקיקים המופרש מבלוטת יותרת המוח. הורמון ה FSH מופרש בעיקר בחלקו השני של המחזור החודשי, מסוף הווסת ועד הביוץ. השחלות הנחשפות להורמון ה FSH מגיבות על ידי התפתחותם של מספר זקיקים המכילים ביציות. לאחר שמתפתח זקיק מוביל, שהוא הזקיק הגדול מבין הזקיקים שיתפתחו, הזקיקים הנוספים עוברים תהליך של התנוונות ואילו הזקיק המוביל ממשיך להתפתח עד לזמן הביוץ.
מעט לפני הביוץ מגיעות רמות ה FSH לשיאן, לאחר הביוץ רמות ההורמון נמצאות ברמה נמוכות עד לאחר הווסת.

LH- הורמון ההצהבה
(LH-luteinsing hormone)

LH- (Hormone Luteinizing) הקרוי הורמון ההצבה הינו הורמון חלבוני המופרש על ידי בלוטת יותרת המוח, בחלקו השני של המחזור, מסיום הווסת ועד הביוץ. שחרור הורמון LH אצל נשים באמצע המחזור החודשי גורם לביוץ, אצל גברים מעורר LH  את יצור הורמון הגברי טסטוסטרון באשכים. חשיפת הזקיק לרמות גבוהות של הורמון LH מובילות לגדילה הזקיק והתפתחות הביצית ואז בזמן הביוץ לחריגת הביצית מהזקיק.  לאחר הביוץ הזקיק ממנו יצאת הביצית הופך לגופיף הצהוב המפריש פרוגסטרון. במשך השבוע שלאחר מכן עוזר הורמון ה LH לגרות את הגופיף הצהוב כך שימשיך ליצר פרוגסטרון. אם אישה אינה מתעברת יורדים הערכים של הורמון ה LH ומתחיל הדימום הווסתי.
ערכים תקינים אצל גברים: 7-24 IU/L
ערכים תקינים אצל נשים: 20-5, באמצע המחזור החודשי עולים הערכים עד פי 3 מרמתם הרגילה.
ערכים נמוכים עלולים להצביע על תת פעילות של בלוטת יותרת המוח
ערכים גבוהים עלולים להצביע על ההפרעות הבאות: פגיעה באשכים, תת פעילות של בלוטות המין, בלות (מנופאוזה), כשל שחלתי, מחלת שחלות פוליציסטית, התבגרות מוקדמת, תסמונת קליינפלטר, תסמונת טרנר.
סימנים ראשונים המצביעים על בעיה הקשורה להורמון: אצל נשים – הפסקה או הפרעה במחזור החודשי, קשיי התעברות, השמנת יתר, שיעור בפנים. אצל גברים – אימפוטנציה, ירידה בחשק המיני.

אסטרוגן / Estrogen
אסטרודיול Estradiol, E2

האסטרודיול הינו אחד מהורמוני האסטרוגן מקבוצת ההורמונים האסטרוגניים. הורמונים אלו מופרשים ברמות גבוהות במהלך השלב השני של המחזור, מסיום הווסת ועד הביוץ (השלב הפוליקולרי בו מתפתח הזקיק ובתוכו הביצית). ההורמון מופרש בעיקר מהזקיקים המתפתחים בשחלה והוא מיוצר בעיקר בשחלות, בשליה ובבלוטת האדרנל. ההורמון אחראי על התפתחות הרחם, החצוצרות והנרתיק וכן על התפתחות השדיים, סימני המין הנשיים האחרים ופיזור השומן אצל האישה.
ההורמון מצוי גם אצל הגבר, אך בכמויות קטנות.

חשיפת הרחם לאסטרוגן מובילה לשגשוג ועיבוי רירית הרחם במחצית הראשונה של המחזור החודשי ולהכנתה, לקליטת העובר. בנוסף העלייה של אסטרודיול מובילה ליצור מוגבר של ריר צוואר הרחם והנרתיק. מטרת ריר זה, לסייע לזרע לשרוד בכך שהוא סותר את החומציות הטבעית של הנרתיק ולאפשר לו תנועה מהירה ,אל השחלות, בהן נמצאת הביצית הממתינה להפריה.

רמות האסטרוגן מגיעות לשיאן לקראת הביוץ. מזמן הביוץ ועד הווסת' נשמרות רמות אסטרוגן נמוכות בגוף ויורדות לרמתן הנמוכה ביותר בזמן הווסת.
ערכים תקינים אצל גברים: 10-60 פיקוגרם למיליליטר.
ערכים תקינים אצל נשים לפני גיל המעבר: 20-400 פיקוגרם למיליליטר.
ערכים תקינים אצל נשים אחרי גיל המעבר: 5-25 פיקוגרם למיליליטר.
ערכים גבוהים עלולים להעיד על גידול בשחלות.
ערכים נמוכים עלולים להעיד על תסמונת טרנר.
סימנים ראשונים המצביעים על בעיה הקשורה להורמון: בעיות פוריות גם אצל הגבר וגם אצל האישה, הופעת סימני מין של המין האחר (הגדלת שדיים אצל גברים; שיעור יתר אצל נשים).

פרוגסטרון- Progesterone

הורמון הפרוגסטרון מופרש ברמות גבוהות בחלקו השלישי של המחזור, לאחר הביוץ ועד הווסת (השלב הלוטאלי). פרוגסטרון מופרש מהגופיף הצהוב (corpus luteum) שהוא הזקיק שממנו השתחררה הביצית.

הפרוגסטרון מסייע לגדילת הרירית הרחם ולייצובה. גדילת הרירית כתגובה להפרשת פרוגסטרון מתאפיינת בעיקר בגדילת כלי דם רבים בתוך רירית הרחם ולא בעיבוי הרירית עצמה. כתוצאה, רירית הרחם הופכת לעשירה, בחומרים מזינים, בכדי לאפשר את תהליך ההשתרשות והתפתחות של הביצית המופרית. אם הביצית אינה מופרית, רמות הפרוגסטרון יורדות, ומתחיל דימום וסתי.

רמות הפרוגסטרון מגיעות לשיאן כ 10 ימים לאחר הביוץ.
רמות נמוכות של פרוגסטרון יובילו לכך שהרירית לא תהיה "מזינה מספיק" ולהופעת דימום מוקדם, דבר המונע מהריון להתפתח.

פרולקטין – Prolactin

פרולקטין הינו הורמון המיוצר בבלוטת יותר המוח (היפופיזה). הפרולקטין אחראי על ייצור חלב בבלוטות החלב בשד לאחר לידה. רמת ההורמון נמוכה מאוד נמדדת אצל גברים ואצל נשים שאינן הרות.

בזמן הריון ולאחר הלידה רמות הפרולקטין עולות, כאשר אישה המניקה לאחר הלידה נוצר גירוי לבלוטת היפופיזה לייצר פרולקטין. במידה והאישה אינה מניקה, תחזור רמת הפרולקטין תוך זמן קצר לרמתה הנמוכה שהייתה לפני ההיריון ויצור החלב יופסק . ישנו קשר ישיר בין כמות ההנקה לייצור הפרולקטין והחלב.

רמה גבוה של פרולקטין גורמת לדיכוי המחזור הביוץ והמחזור ולבעיות פוריות, הפרשת חלב מהשד ויובש בנרתיק. לכן נבדק הפרולקטין בבדיקות דם לצורך פרופיל הורמונלי. רמת ההורמון גבוהה כשמתעוררים מהשינה, ולכן בדיקת הדם צריכה להתבצע לאחר 3 שעות עירנות לפחות.

ערכים תקינים אצל גברים ואצל נשים לא הרות: 0-20 ננוגרם למיליליטר. בזמן הריון: 10 עד 300 ננוגרם למיליליטר.
ערכים חריגים עלולים להצביע על ההפרעות הבאות: תת פעילות של בלוטת יותרת התריס, מחלה כלייתית, חבלה בחזה, שימוש בתרופות רבות, ובהן נוגדי דיכאון מסוג טריציקליים ופרמין, תרופות פסיכיאטריות ונוגדי חומצה בקיבה.
סימנים ראשונים המצביעים על בעיה הקשורה להורמון: אצל נשים– הפסקה או הפרעה במחזור החודשי, הפרשת חלב מהפטמות, קשיי התעברות. אצל גברים– ירידה בחשק המיני, אין אונות, הפרשת חלב מהפטמות.

פרולקטינומה (Prolactinoma) היא גידול של בלוטת יותרת המוח (היפופיזה), המייצר את ההורמון פרולקטין. הסימפטומים העיקריים שלה הם כאב ראש והפרעה בראייה.

טסטוסטרון- Testosterone

טסטוסטרון הינו ההורמון העיקרי אצל גברים והוא אחראי על התפתחות איברי המין. הורמון הטסטוסטרון מיוצר ברובו באשכים ע"י תאי ליידיג ובלוטות יותרת הכליה, אצל נשים הוא מיוצר בשחלות. הורמון טסטוסטרון בעל השפעה על מערכות רבות אצל הגבר כמו שמירה על החשק והתפקוד המיני, יצור והבשלת תאי הזרע, צמיחת שיער בפנים ובגוף, עיבוי הקול,  יצירת תאי דם אדומים, שמירה על השומנים בדם, השפעה על מסת השריר והעצם, מצב הרוח והיכולת הקוגניטיבית.
ערכים תקינים אצל גברים: 437-707 ננוגרם לדציליטר.
ערכים תקינים אצל נשים: 24-47 ננוגרם לדציליטר.
ערכים נמוכים עלולים להצביע על ההפרעות הבאות: תת פעילות של בלוטת יותרת המוח, בעיה באשכים, התבגרות מאוחרת אצל נערים, הפרשת יתר של ההורמון פרולקטין. אצל נערים נבדקות רמות הטסטוסטרון כדי להעריך אם מתרחשת התבגרות מוקדמת או מאוחרת. אצל מבוגרים נבדקות רמות ההורמון טסטוסטרון כדי לעמוד על הסיבות לאימפוטנציה ולבעיות פריון. אצל נשים בודקים את רמות ההורמון במקרים בהם מופיעים סימנים זכריים כמו שיער פנים וגוף או הפרעות במחזור החודשי.
ערכים גבוהים עלולים להצביע על ההפרעות הבאות: התבגרות מוקדמת, סרטן בשחלות, גדילת יתר של בלוטת האדרנל, סינדרום שחלות פוליציסטיות, סרטן האשכים.

לתיאום: קובי זהבי 050-2206800
מרפאת בראשית- דיקור סיני לפוריות ובריאות האישה
רח' אחוזה 198 רעננה

שתפו אולי זה יעזור למישהו:

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on print
Share on email
Share on whatsapp

לשיחת ייעוץ חינם השאירי פרטים ואחזור אליך בהקדם

אולי יעניין אותך:

Call Now Button
גלילה לראש העמוד

לפעמים כל מה שצריך זה לשאול מישהו שמבין

את מוזמנת להשאיר פרטים כדי לבדוק איך אני יכול לעזור לך

דילוג לתוכן