צרי קשר: 050-2206800

תופעות גיל המעבר מדומות הנגרמות מטמוקסיפין (TAMOXIFEN)

תופעות גיל המעבר מדומות הנגרמות מטמוקסיפין

75% ממקרי סרטן השד הם בעלי רגישות לאסטרוגן Estrogen- receptor positive (ER-positive או ER+). במקרה כזה, האסטרוגן שולח אות ישר לרצפטור האחראי על התא הגורם לגידול סרטן השד. תאים עם רצפטור של אסטרוגן גדלים ומתרבים כאשר האסטרוגן מתחבר לרצפטור. אחרי שסרטן השד אוסר, תאי הסרטן מנסים לראות אם יש עדין רצפטורים הקשורים להורמונים. אם רצפטור של אסטרוגן או פרוגסטרון קיים, סביר שהמטופלת תטופל עם נוגדי אסטרוגן, בנוסף לטיפול בתאי הורמונים. המטרה בטיפול זה היא להרעיב את תאי סרטן השד של ההורמונים המשגשגים, שברוב מקרי סרטן השד זהו האסטרוגן. השימוש השכיח ביותר בתרופות אנטי- אסטרוגניות במטופלות עם סרטן השד הוא בעזרת טמוקסיפן (TAMOXIFEN). הטמוקסיפן מחקה את פעולת האסטרוגן ותוקף ישירות את הרצפטור בשד אבל לא מפעיל את חלוקת התאים. הטמוקסיפן עוצר את האסטרוגן מלהגיע לתאים הסרטנים ובכך מונע מהם לגדול או שעוצר את הגידול שלהם לחלוטין.

למעשה בזמן שהטמוקסיפן (TAMOXIFEN) יכול לעצור או להאט את הגידול על רקע של אסטרוגן רצפטור (ER-positive), נגרמות תופעות גיל המעבר מדומות הנגרמות מטמוקסיפין. השכיחה מבין תופעות הלוואי של הטמוקסיפן הם גלי החום המתרחשים ב 80% מהנשים המקבלות טמוקסיפן. גלי החום מלווים בהזעה, אודם בפנים, פלפיטציות (דפיקות לב). גלי החום נוצרים כאשר האסטרוגן נחסם בהיפותלמוס, החלק במוח השולט על התרמוסטט בגוף. דיווח נוסף של תופעות גיל מעבר מדומות המתוספות לגלי החום הם יובש וגינלי, שינוים במצבי הרוח, כאבי ראש ומחזור לא סדיר. תופעות הלוואי הרבות של הטמוקסיפן זהות לסימפטומים של תופעות גיל המעבר. למרבה הצער, אף על פי שטיפול בתחליפי אסטרוגן (ERT) מאוד אפקטיבי לתלונות של גלי חום ושאר הסימפטומים של תופעות גיל המעבר, הוא ללא ספק אינו מומלץ בנשים עם היסטוריה של סרטן השד. בגלל הדאגה שמינון ההורמונים יכול לעודד את גדילת תאי סרטן השד והגרורות.

ב Zhejiang Journal of Chinese Medicine פרסם מאמר על ידי Zhou Pi ו- Xiao Lu-de תחת השם: "The Treatment of 50 Cases of Post Breast Cancer Hormone Therapy Pseudo-menopausal Syndrome with the Methods of Coursing the Liver & Supplementing the Kidneys." את סיכום המאמר הציג מטה.

תיאור מקרה:

סה"כ נאספו 100 מיקרים של סרטן השד שחולקו לשתי קבוצות, כל הנשים טופלו בתרופות הורמונליות (טמוקסיפן TAMOXIFEN) וסובלות מגלי חום, הזעות, עצבנות, חוסר שקט, מחזור לא סדיר, סחרחורות, טינטונים, פלפיטציות, אינסומניה. טווח הגילאים של הנשים הוא בין 32-55, שהגיל הממוצע הוא 41, מהם 35 עם ER+ ובעלי רגישות לרצפטור של פגסטרון (PR+), 31 מהמיקרים היו ER+ & PR-, ו- 34 מהמקרים ER- & PR+. הנשים חולקו באקראיות לשתי קבוצות, קבוצה שקיבלה טיפול וקבוצה השוואתית. מבחינת הגיל של הנשים, מצב וחומרת המחלה, שתי הקבוצות היו בעלות הערכה סטטיסטית דומה למטרת המחקר.

שיטת הטיפול:

כל משתתפי קבוצת הטיפול קיבלו את הפורמולה Xiao Yao San (Rambling Powder) & Er Xian Tang (Two Immortals Decoction) עם מודיפיקציה של צמחים:

מרכיבי בפורמולה:

Chai Hu (Radix Bupleuri)
stir-fried Bai Shao (Radix Alba Paeoniae)
Dang Gui (Radix Angelicae Sinensis)
Bai Zhu (Rhizoma Atractylodis Macrocephalae)
Fu Ling (Poria)
Zhi Mu (Rhizoma Anemarrhenae)
Huang Bai (Cortex Phellodendri)
Ba Ji Tian (Radix Morindae Officinalis)
Xian Mao (Rhizoma Curculinginis)
Yin Yang Huo (Herba Epimedii), 10g each
mix-fried Gan Cao (Radix Glycyrrhizae), 5g

למקרה של עצבנות וחוסר שקט נוסיף 10g מכל צמח
Yu Jin (Tuber Curcumae), Xiang Fu (Rhizoma Cyperi), He Huan Hua (Flos Albiziae)

למקרה של אינסומניה ועייפות, נוסיף 10g מכל צמח
Suan Zao Ren (Semen Zizyphi Spinosae), Wu Wei Zi (Fructus Schisandrae), Ye Jiao Teng 15g (Caulis Polygoni Multiflori)

למקרה של גלי חום והזעות, נוסיף 30g מכל צמח,
Long Gu (Os Draconis), Mu Li (Comncha Ostreae), Fu Xiao Mai (Fructus Levis Tritici), Di Gu Pi 10g (Cortex Lycii)

במקרה של סחרחורות ועייפות נוסיף 30g מכל צמח,
Tai Zi Shen (Radix Pseudostellariae), Huang Qi (Radix Astragali), Zi He Che 10g (Placenta Hominis)

במקרה של כאב וחולשה בגב תחתון וברכיים נוסיף 15g מכל צמח,
Du Zhong (Cortex Eucommiae) , Xu Duan (Radix Dipsaci)

מנה אחת של הצמחים בושלה פעמים למשך 40 דקות בכול פעם. כך נוצר 400-500ml של פורמולה. אחר כך חולק הנוזל ל- 2-4 מנות לכל יום , למשך שלושת חודשי הטיפול.

כל החברים בקבוצת ההשוואה קיבלו מולטי וויטמין TID גם כן למשך שלושה חודשים.

תוצאות המחקר:

ריפוי הוגדר כהיעלמות מוחלטת של הסימנים הקליניים והסימפטומים ללא חזרתם במשך שנה וחצי אחרי שהופסק הטיפול. תגובה נוספת שחשוב לציין היא הפחתה או היעלמות של הסימפטומים. יצוין גם חוסר השפעה או הטבה בסימפטומים הקליניים. הטבלה הבאה מראה את התוצאה בשתי הקבוצות על בסיס הקריטריונים הנ"ל.

תוצאה משוכללת ללא שינוי ריפוי חלקי ריפוי מלא קבוצה
96% (4%) 2 (24%) 12 (72%) 36 קיבלו טיפול
76% (24%) 12 (44%) 22 (32%) 16 השווה

לפיכך, הטיפול בצמחים סינים נמצא במידה ניכרת יעיל יותר בהפחתת הסימנים והסימפטומים של תופעות גיל המעבר המדומות מאשר הטיפול במולטי וויטמין.

דיון:

בדיון המסכם של Dr. Zhou & Xiao, מבית החולים Zhejiang שבמחוזWenzhou שבסין, נראה שסרטן השד הוא בעיקר תוצאה של נזק פנימי הנוצר ע"י שבע הרגשות הגורמים להיחלשות הכבד ופגיעה בתנועת הצ'י החלקה שלו. בנוסף הם מסבירים שתופעות גיל המעבר המדומות נגרמות מחולשת הכליות והתרוקנות של ה REN וה- CHONG וחוסר האיזון בין יין ליאנג. לכן המרשם של הפורמולה Xiao Yao San, נועד לטפל בחולשת הכבד ובדיכאון ואילו הפורמולה Er Xian Tang בכדי לטפל בתחושת החום ע"י חיזוק הכליות ואיזון בין יין ויאנג הכליות. CHAI HU מניעה את הכבד, BAI shao ו- DANG GUI מזינים את הדם ומרככים את הכבד, Bai Zhu, Fu Ling, Zhi Gan Cao, מחזקים את הטחול ואת הצ'י, ובכך לקדם את מקור הטרנספורמציה ויצור הדם והתמצית בכליות. הצמח Xiao Mao הוא חם וחריף ונכנס למרידיאן לכליות, הוא מחמם ומחזק את יאנג הכליות. Yin Yang Huo הוא חם וחריף ונכנס למרידיאן לכליות ולכבד. הוא מחמם ומחזק את יאנג הכליות. Ba Ji Tian גם כן מחמם ומחזק את יאנג הכליות. Zhi Mu ו- Huang Bai מעשירים את היין ומנקזים את האש. לכן פורמולה זאת מחזקת ומזינה את יין ויאנג הכליות. מחקר פרמקודינמי עכשווי הראה שלפורמולה יש את היכולת של ויסות הציר שחלות- היפותלמוס- יותרת המוח. בנוסף הפורמולה מווסתת את ההפרשה של הורמוני סרוטונין ואצטילכולין (acetycholine).

מעניין לצין כי תרופות מסוג מעכבי ספיגת סרוטונין בררניים‏‏ (SSRI) ומעכבי ניצול חוזר של סרוטונין ונוראפינפרין (SNRI) משמשות לטיפול נגד דיכאון כאשר ישנה קונטראינדיקציה ל ERT (Estrogen Replacement Therapy). דבר זה מצוין מפני שישנם מחקרים רבים המראים שהפורמולה Xiao Yao San ומודיפיקציות שלה יכולה לטפל בדיכאון. למרבה הצער תרופות הSSRI יוצרות הרגל ויש להם לא מעט תופעות לוואי, בעוד שצמחי המרפאה הסינים אינם יוצרים הרגל ותופעות הלוואי שלהם מעטות אם בכלל.

abstracted & translated by
Bob Flaws, L.Ac., FNAAOM (), FRCHM ()

לתיאום: קובי זהבי 050-2206800
מרפאת בראשית- דיקור סיני לפוריות ובריאות האישה
רח' אחוזה 198 רעננה

שתפו אולי זה יעזור למישהו:

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on print
Share on email
Share on whatsapp

לשיחת ייעוץ חינם השאירי פרטים ואחזור אליך בהקדם

אולי יעניין אותך:

Call Now Button
גלילה לראש העמוד

לפעמים כל מה שצריך זה לשאול מישהו שמבין

את מוזמנת להשאיר פרטים כדי לבדוק איך אני יכול לעזור לך

דילוג לתוכן